A Városbarát 2310 kérdez, én felelek!

Tervekről, célokról kérdezett a Városbarát 2310 Facebook-oldal. Köszönöm a megkeresést, örömmel osztom meg az elképzeléseimet a választókkal bármely fórumon!

Kérdések és válaszok ⬇️

***Miért szavazzanak Önre, miért Ön a legalkalmasabb jelölt?

A politikai tisztességem megkérdőjelezhetetlen, az igazságérzetem erős. Közgazdászként rendszerben gondolkodom, és több szakterületen mozgok otthonosan. Hiszem, hogy Szigetszentmiklós akkor fog helyes útra állni, ha hozzáértés és szakértelem vezérli majd az önkormányzati munkát. Szigetszentmiklósnak olyan vezetésre van szüksége, mely nem köt háttéralkukat a magántőkével, és nem enged be olyan beruházásokat a városba, melyek a város lakóinak életét hátrányosan és nagymértékben befolyásolják.

***Mit tart a város legégetőbb problémájának?

A közlekedést és a városüzemeltetést. Az elsőt mindenki tapasztalja. Ez alapvetően a közúti és a kerékpáros közlekedést érinti. A közlekedés alatt értem az útfelújítások minőségét is. Nem mindegy milyen minőségben épülnek meg az útjaink, hagyjuk végre magunk mögött a toldozgatás-foltozgatást. Szegélyekre, vízelvezetésre van szükség az útberuházások során. A pályáztatás rendszerét is meg kívánom reformálni. Vissza kell térnünk a Demokrácia-csomag alapértékeihez, a nyílt közbeszerzési eljárásokhoz. Ez valódi versenyt biztosít, a haveri cégek helyzetbe hozása helyett.

A városüzemeltetés összetettebb kérdés. Alapvető elvárás, hogy a városkép legyen szép, rendezett, az egyébként évtizedek óta görgetett problémák ellenére is. Itt is a megfelelő szemléletet hiányolom. Szépek lettek a körforgalmak, de száradnak a juharfák az egész városban. Ha mondhatok egy személyes észrevételt is: irtózom a murvától. Parkolók esetében még csak-csak elfogadható, de hogy potenciális zöldfelületet is murvával helyettesítünk, az a 21. században már vállalhatatlan. De nem csak a városképről van szó. A zöldhulladék szállítás rendszere is reformra vár, a „zöld” szemléletváltás pedig nem csupán egyszeri propaganda-akciókban kellene, hogy megnyilvánuljon. Elavult, ősrégi a közműhálózatunk, a távfűtési rendszer a szigetelés hiányában komoly veszteségekkel jut el a lakosokhoz.

***Hogyan kívánja ezt megoldani polgármestersége alatt?

Két módon lehet kezelni ezeket a problémákat. Az egyik irányítási kérdés. A megrendelő minden esetben az önkormányzat. Itt hozzák meg a döntést, aztán hogy ennek a végrehajtása hogyan zajlik, az már a hivatal és az önkormányzati cégek feladata. A hivatal irányítását a jegyzőn keresztül a polgármester végzi. Kiváló szakemberek dolgoznak az önkormányzatnál, de ha hiányzik a korrekt irányítás, annak az lesz az eredménye, amit ebben a ciklusban tapasztalhattunk. Vagyis a hosszútávú tervezés hiánya, Paint-ben rajzolgatott, költségvetés készítésére alkalmatlan vázlatok, műszaki tartalom nélküli kisberuházások.

A másik nyilván költségvetési kérdés. Itt dönteni kell: Mi a fontosabb minden szigetszentmiklósi számára? A fejlesztési források megnövelése, vagy a l’art poul l’art működési költségek. Utóbbin mindenképpen változtatni fogok.

***Hogyan fog együtt dolgozni a várhatóan vegyes összetételű képviselőtestülettel?

Nyitott vagyok a közös munkára minden olyan szereplővel, aki a fentiekben megfogalmazott céljaimmal egyetért. Városvezetőként nem személyeskedéssel, vagy a párthovatartozást firtató megjegyzésekkel fogom traktálni a képviselőimet. Azt hiszem, mindenekelőtt békére lenne szükség a városvezetésben, és ezt a békét csak a várost vezető polgármester tudja megteremteni. Soha nem voltak ilyen közéleti viszonyok Szigetszentmiklóson, mint az elmúlt 5 évben. Csapatjátékos vagyok, kézilabdáztam. Nem mindegy, hogy miként szocializálódik az ember fiatalabb korában.

***Mennyiben kíván építeni a városlakók tudására, tapasztalataira (közösségi költségvetés, civilekből álló tanácsadó testület stb.)

Egy harmadikat is említenék. Bizonyos önkormányzati feladatokat közvetlenül is át lehet adni civileknek. Például sokat harcolt ezért Orosz László jelölttársam, így lett a Lakihegyi Közösségi Ház fenntartása egy egyesület feladata. Több ilyen lehetőséget is látok, amikor közvetlenül civilek – nyilván bejegyzett egyesülettel és költségvetési támogatással – de önként láthatnak el bizonyos feladatokat. Civil tanácsadó testületet feltétlenül szeretnék működtetni, tekintettel arra, hogy megválasztásom esetén tovább szűkíteném az önkormányzati bizottságok számát. Mert a lényeg az, hogy milyen előterjesztés készül egy bizottsági, vagy testületi ülésre. Azaz, az előkészítés sokkal-sokkal fontosabb, mint a megszavazásra váró határozat. És ebben a civilek sokkal többet tudnak segíteni nekem, a képviselőknek, vagy akár a hivatal munkatársainak is.

Közösségi költségvetést alapvetően a városrészi költségvetésekhez szeretnék kapcsolni. Programomban szerepel a fix városrészi költségvetési sor (Bucka, Lakihegy, Felsőtag stb.) szándéka, ezek szabad fejlesztési vonatkozásait a lakosságra bíznám. De csak az első évet követően. Első évben a részletes, mindenre kiterjedő, számokkal alátámasztott felmérést szeretnék elkészíttetni a hivatallal, majd ezt követően a második évtől látok lehetőséget a közösségi költségvetés kialakítására. Komolyan veszem ezt a lehetőséget, éppen ezért látom, hogy a második évtől reális ennek a bevezetése. Persze szavaztatni lehet addig is, de az komolytalan megcsúfolása lenne a közösségi költségvetésnek.

***Lesz-e – és ha igen, mikor – a választás előtt olyan, nyilvános lakossági fórum, ahol bárki meghallgathatja elképzeléseit, felteheti kérdéseit?

Egy nyilvános vitának örülnék a legjobban a polgármesterjelöltek között. Bárki szervezi meg, én ott leszek. Sajnos van, aki elzárkózik ettől. Városrészi fórumokat tervezünk tartani a csapattal az utolsó két hétben, ott elérhető leszek én is természetesen.

A Városbarát 2310 Szigetszentmiklóson élünk bejegyzése: https://www.facebook.com/varosbarat2310/posts/858602132973602

A Városbarát 2310 kérdez, én felelek!